Blog

HAŞEREYE GÖRE MÜCADELE DÖNEMLERİ

ilaçlama
ilaçlama

Böcekler genellikle ilkbahar aylarının başlarında yaşam alanlarına dahil olmaya başlar. Bu yüzden böcek ilaçlama firmalarının en sık ilaçlama yaptığı dönem yaz mevsimidir ancak böcek ve haşereler türlerine göre farklı mevsim ve ayları kendilerine konaklama dönemi olarak seçebilir. Bu yüzden haşere ilaçlama dönemi için böceğin türüne ve konak dönemine dikkat etmek gereklidir. 

Bazı böcek türleri daha çok yaz mevsiminde varlıklarını sürdürürken bazıları ise daha çok kış mevsimini konak olarak belirler. Örneğin ev karıncaları daha çok Şubat ayında ortalıkta görünmeye başlar. Karıncaların varlıkları Şubat ayından başlayarak Kasım ayının sonuna dek sürebilir. Aktif olarak yaz ayında varlığını sürdüren karıncaların ilkbahar ve yaz aylarında ilaçlanması en doğru yöntem olacaktır. Marangoz karıncalar için ise bahar en uygun konak dönemidir. Tahtaları oyarak açtıkları delikler ile ünlü olan bu karınca türü sıcak mevsimlerde ortaya çıkar ve soğuk mevsimler başlamadan gözden kaybolur. 

Oryantal hamam böceği, alman hamam böceği ve amerikan hamam böceği yılın her döneminde görülebilen haşere türleri arasındadır. Bu böcek türü yılın her ayında ev ya da apartmanlarda gözlenebilir. Belirli bir ilaçlama dönemi olmayan bu tip böceklerde düzenli ilaçlamalar en etkili ilaçlama yöntemi olacaktır. 

Örümceklerin ise hamam böceklerinden farklı olarak aktif varlık süreleri daha kısadır. Genellikle Mart ayında ortaya çıkan örümcekler Ekim ayına kadar evlerimizdeki yaşamlarını sürdürürler. 

Düzenli ilaçlama isteyen bir diğer hayvan ise kulağa kaçandır. Genellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında gözlenen kulağa kaçan haşeresi ile mücadele ancak düzenli ilaçlama ile sağlanabilir. Pire de tıpkı kulağa kaçan gibi düzenli ilaçlama isteyen haşerelerdendir.  Mayıs’ın başından Eylül’ün sonuna kadar yaşam alanlarını tercih eden pireler için yıl içerisinde düzenli olarak ilaçlama yapmak şarttır. 

Sıçan yaz aylarında yaşadığı gibi soğuk kış şartlarında da varlığını sürdürebilen bir hayvan türüdür. Ekim, Kasım, Ocak ve Şubat aylarında yaşayabildikleri gibi yaz aylarında da varlıklarını sürdürebilirler. Bu yüzden bu tip hayvanlarla mücadele için yaşam alanlarının düzenli olarak ilaçlanması gerekmektedir. Fareler ise Eylül ayından Şubat ayına kadar görülebilirler. Fare ile mücadele edebilmek için doğru ilaçlama daha çok yaz aylarının sonları olmalıdır. 

Yaz aylarında ortaya çıkan kırkayaklar Haziran ayından Kasım ayına kadar aktif olan kırkayaklar için ilaçlama bahar ve yaz aylarında yapılabilir. Gümüşçü adı verilen haşere ise baharın başlangıcı olan Mart ayından kışın başlangıcı Kasım ayına kadar aktif olarak görülebilir. Bu aylar arasında yapılan böcek ilaçlama işlemleri gümüşçü ile mücadelede etkili olacaktır. 

28 Şubat 2020 Genel , , ,
About yilmazseckiner@ystkimya.com.tr